Môže pomôcť domáca liečba pri zápale ďasien?

Zdravie a výživa

Pri začínajúcich zdravotných ťažkostiach sa mnohí z nás neponáhľame k lekárovi, ale skúšame alternatívne domáce spôsoby liečby. V ľahších prípadoch v počiatočnom štádiu si vieme pomôcť aj sami,  zvýšenými dávkami vitamínov, či prírodnými prostriedkami, napríklad v podobe byliniek s antiseptickými a antibakteriálnymi účinkami. Tie sú účinné pri bežnom prechladnutí, zápale hrdla, chrípke, alebo zmiernia aj zápal ďasien.  Pamätať by sme však mali na to, že ak ťažkosti neprestávajú, nemali by sme odkladať návštevu lekára. Včasnou liečbou predídeme riziku, že problémy prerastú do chronického štádia.

Príčina vzniku zápalu ďasien

Zapal dasien treba včas liečiť
Dôvody vzniku zápalu ďasien

Zapal dasien je nepríjemné ochorenie, ktoré má spolu so zubným kazom spoločného pôvodcu. Tým sú baktérie, vznikajúce zo zubného povlaku. Pokiaľ nie je zubný povlak pravidelne odstránený zo zubov aj medzizubných priestorov, začnú sa rozmnožovať baktérie a tie spôsobujú problémy. Preto je dôležité pravidelné a dôkladné čistenie zubov a tiež snažiť sa zabrániť vzniku povlaku, ktorý je hlavnou príčinou zapalu dasien. Prevencia v tomto prípade znamená znížiť príjem cukru, ktorý je živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií a zvýšiť príjem kyslomliečnych výrobkov, ako sú jogurty, acidofilné mlieka, či kefír. Tie obsahujú baktérie kyseliny mliečnej, ktoré majú protizápalové účinky a okrem toho sú priaznivé na udržanie zdravej črevnej mikroflóry. Ak spozorujete prvé príznaky vzniku zapalu dasien, skúste použiť ako rýchlu pomoc ústnu vodu, alebo protizápalový gél s antibakteriálnymi účinkami. Zapal dasien sa dá vyliečiť, pokiaľ je včas odhalený. Najúčinnejšou liečbou je však odstránenie príčiny jeho vzniku a teda odstránenie zubného povlaku a zubného kameňa.

Možnosti domácej liečby

Medzi najbežnejšie symptómy, ktoré sú ľahko spozorovateľné patrí začervenanie, citlivosť a opuch. Pri domácom ošetrení môžeme začervenané ďasná potierať roztokom z vitamínu C, ktorý má regeneračné účinky. Ústnu dutinu môžeme vyplachovať šalviovým výluhom, alebo zapálené ďasná potierať gélom zo šalvie, ktorá má výrazné protizápalové a antibiotické účinky. Podobný účinok má aj propolis, ktorý môžeme aplikovať na postihnuté miesta. Ak ťažkosti neustupujú a pridá sa krvácanie, mali sme bezodkladne navštíviť zubného lekára. Neliečený zapal dasien môže viesť k parodontitíde a strate zubov, ale zápal môže rozšíriť ďalej do organizmu.

Ak vás zaujíma, ako môžete podporiť zdravie v ústnej dutine a aká je úspešná prevencia, navštívte odborný magazín: https://dovodnausmev.sk/.